Манифестације

Рашке Духовне Свечаности

Од 1993. године, средином августа у трајању од седам до десет дана, један од заштитних знакова Рашке јесу “Рашке духовне свечаности”, манифестација културе у организацији Центра за културу “Градац” и Туристичке организације Рашка, а под покровитељством СО Рашка и Министарства културе Републике Србије.
 Манифестација је започета под називом “Рашчански импулси културе и забаве”, да би, одлуком СО Рашка, од 1998. прерасла у “Рашке духовне свечаности”.
“Рашке духовне свечаности” су окупиле најзначајније уметнике у областима  књижевности, науке, филма, позоришта, сликарства и музике.
Од  2000. године, на основу претходно расписаног конкурса, додељује се признање “Стефан Провенчани” у облику повеље и медаље – изузетним ствараоцима у области уметности и науке који су својом делатношћу афирмисали српску културу и створили дело од националног значаја. Први добитник овог признања био је композитор Светислав Божић, а затим сликар Милорад Бата Михаиловић, филозоф Михаило Ђурић, песник Миодраг Павловић, филмски режисер Емир Кустурица, сликар Сава Ракочевић, песник Слободан Ракитић и књижевник Данко Поповић.
Од 2002. године саставни део “Рашких духовних свечаности” је и Међународна ликовна колонија“Академија Јелена Анжујска” у којој је током претходних шест година гостовало преко 60 уметника из Србије и целог света (Француска, Шведска, Непал, Италија, Румунија, САД, Бугарска, Македонија, Хрватска, Шпанија, Русија...) и Рашки оставило преко сто уметничких дела (слика и скулптура).




Спуст без граница



Спуст без Граница, манифестација која је запшочета 2003 године и која представља сплаварење горњим током реке Ибар од Јериња на Косову и Метохији општина Лепосавић до ушћа реке Рашке у Ибар општина Рашка.Манифестацију већ трећу годину заједно организује Удружење грађана „Спуст без Граница“, Туристичко-спортска организација Рашка, Н.В.О. Омладинска Иницијатива Лепосавића из Лепосавића.

У почетку манифестација је имала стидљив број учесника да би већ након треће године прерасла у манифестацију на којој је на дан самог спусту било скоро хиљаду учесника.Завршни део манифестације се сваке године одржава претпоследњег викенда у јулу.Њој претходне промотивне журке и различите промотивне акције које имају за циљ да повећају интересовање за манифестацију, а почетак манифестације сваке године отвара журка или коцерт у Лепосавићу.У другом дану организује се камповање на месту поласка што ће бити пракса и следећих година.На дан сплаварења остварује се безгранично дружење свих сплавара што додатно поспешује и адреналин спуштања брзацима реке Ибар, што је са акцентом на очување еко система реке Ибар и сам примарни циљ саме манифестације.Поред тога манифестација је код станивништва поспешила и многе економске интересе везаних за бављење туризмом што је и додатни допринос саме манифестације.Жеља свих организатора је да се даљим повећањем квалитета саме манифестације са очувањем и ширењем њене идеје повећа и туристичка понуда нашег краја као и посећености туриста жељних авантуре у том периоду.